A A A

Fotowoltaika co TO ?

Powiedzmy sobie jak światło słoneczne wytwarza energię elektryczną, tj. "Elektryczność" i jak zbudowany jest układ paneli PV. Słowo "PHOTO" pochodzi z greki i oznacza światło. Ponadto znajduje się w nim słowo "Volt". Volt to jednostka miary napięcia elektrycznego.

Moduł PV składa się z wielu pojedynczych ogniw słonecznych, które są około wielkości 10 na 10 cm. Pojedyncze ogniwo słoneczne wytwarza tylko niewielką ilość energii elektrycznej. np. aby obsługiwać odtwarzacz MP3, potrzebujesz 7 takich ogniw słonecznych. Najczęściej spotykane moduły PV mają 60 ogniw słonecznych połączonych ze sobą. System fotowoltaiczny na dachu domu składa się z 10 do 100 takich modułów słonecznych.

diagram polish

Przekształcając promienie słoneczne w energię elektryczną, wykorzystujemy specjalną funkcję światła słonecznego.

Światło słoneczne składa się z niezliczonych maleńkich źródeł energii (fotonów). Kiedy uderzą w pewne substancje (takie jak krzem), uwalniają ujemnie naładowane elektrony. Następnie przesuwają się do torów. Dodatnio naładowane "dziury" przemieszczają się jednocześnie do styku z tyłu.

Ponieważ ładunki ujemne i dodatnie przyciągają się nawzajem, ale warstwa oddzielająca uniemożliwia bezpośrednie połączenie, elektrony muszą wykonać "obejście" przez podłączoną linię. Po drodze zasilając odbiornik energii np. żarówkę.

W tak prosty sposób tworzy to energię elektryczną.

Energia promieni słonecznych generuje prąd stały w ogniwach słonecznych. Przepływa do falownika. To urządzenie ma za zadanie przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny taki jak w sieci publicznej. Teraz już tym prądem możesz zasilać swój dom omijają dostawy z sieci. Braki jakie wystąpią w mniej słoneczne dni lub zimą dostarczane są z zewnątrz.

Odwrotnie, latem czy w bardzo słoneczne dni zimą będziemy mieli nadprodukcję energii.

Zostanie ona wysłana do sieci , przez licznik dwukierunkowy , który ją dokładnie policzy. Ta nadwyżka zostaje nam oddana przez dostawcę w bilansie co pół roku w stosunku 1 do 0,8 (koszty magazynowania i przesyłu). Jak i rachunek będzie dostarczany co pół roku.

logo twojdach

wypozyczto

bus ocieplenia

logo